Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - aktualności
Starostwo Powiatowe w Pile - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii aktualności

Wideokonferencja starostów z Wojewodą Wielkopolską

7 godzin temu

Dzisiaj odbyła się wideokonferencja z Agatą Sobczyk, Wojewodą Wielkopolską ze starostami z województwa wielkopolskiego na temat obecnej sytuacji hydrologicznej w regionie.

 

Powiat Pilski reprezentował Rafał Zdzierela, starosta pilski, Kazimierz Sulima, etatowy członek Zarządu Powiatu, mł. bryg. Michał Warykasz, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży pożarnej w Pile, dyrektorzy Wydziału Spraw Obywatelskich i Biura Starosty oraz insp. ds. zarządzania kryzysowego.

Podczas spotkania przedstawiono prognozy hydrologiczne także dla powiatu pilskiego, które pozostają korzystne.

 

Wojewoda wyraziła także uznanie dla Wielkopolan, którzy z zaangażowaniem włączyli się w akcje pomocowe na rzecz powodzian. Podkreśliła, że obecnie zbiórki prowadzą dwie duże i sprawdzone organizacje PCK i Caritas. Wojewoda czeka teraz na wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przekaże rekomendacje dotyczące koordynacji zbiórek.

Informacje na ten temat będziemy przekazywać na bieżąco.

_DSC8606-Poprawione-Szum.jpg

Akcja zbierania darów dla powodzian

12 godzin temu

W poniedziałek 16 września, ruszyła akcja zbierania darów dla powodzian, którą zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne w Pile.

Zachęcamy mieszkańców do pomocy.

W godz. od 16.00 do 20.00 przez cały tydzień będą przyjmowane najpotrzebniejsze rzeczy: środki higieniczne, woda, konserwy, mąka, makaron, ryż, cukier, kawa, herbata, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Adres: siedziba OSP RW Piła, ul Henryka Wieniawskiego 4.

460119876_829117812757989_1314324979433171507_n.jpg

Otwarcie Farmy Wiatrowej w Wysokiej

4 dni temu

W Wysokiej odbyło się oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej o mocy prawie 63 MW. Stanęły tu największe turbiny lądowe w kraju.

Inwestycja to wspólny projekt zrealizowany przez firmę Ingka Investments, inwestora Grupy Ingka - największej na świecie firmy franczyzowej IKEA oraz OX2 – wiodącej firmy deweloperskiej w dziedzinie energetyki wiatrowej i słonecznej na lądzie.


Farma wiatrowa to niezwykle ważna inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) i pierwsza tak duża w powiecie pilskim. Jej oficjalne otwarcie było dużym wydarzeniem, w którym uczestniczył m.in. Milosz Motyka, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Ambasador Szwecji w Polsce Andreas von Beckerath, prezesi i dyrektorzy obu firm oraz posęł Piotr Głowski, poseł Grzegorz Piechowiak, Rafał Zdzierela, sraosta pikski i Artur Kłysz, burmistrz Wysokiej.


Szacowana roczna produkcja fermy wiatrowej w Wysokiej to 180 GWh, co pozwoli uniknąć emisji około 63 tys. ton CO2 każdego roku. Stanęło tu 11 turbin, każda o mocy 5,5 – 5,7 MW, o wysokości piasty 125 metrów.


Inwestycja powstała na potrzeby firmy IKEA Retail i jej partnerów w Polsce. Jej celem jest zapewnienie długoterminowego dostępu do energii odnawialnej i obniżenie śladu klimatycznego IKEA do 2030 r. Inwestycje tego typu mają pozytywny wpływ na ochronę klimatu, co jest ważnym celem globalnym – podkreślali zgodnie uczestnicy uroczystości.

20240910-PAN33147-Enhanced-NR.jpg

Spotkanie na temat rewitalizacji kolejki wąskotorowej w Białośliwiu

6 dni temu

W związku z planowaną rewitalizacją infrastruktury Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu, dzisiaj odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy Białośliwie w sprawie omówienia wstępnej koncepcji zakresu prac.

Uczestniczyli w nim Ilona Zwierzykowska, wójt Gminy, Rafał Zdzierela, starosta pilski i architekt Marek Światopełk-Mirski.


Władze Powiatu Pilskiego ,planują razem z Gminą Białośliwie realizację wspólnego projektu partnerskiego mającego na celu poprawę dostępu do zabytkowej infrastruktury kolejki.

Skala potrzeb jest bardzo duża. Po wstępnych ustaleniach w pierwszej kolejności planowane są prace rewitalizacyjne budynków kolejowych znajdujących się na terenie Białośliwia, a także zapewnienie dostępności pod kątem osób ze specjalnymi potrzebami.


Realizacja tego projektu będzie pierwszym etapem, który umożliwi korzystanie z obiektu szerszej grupie odbiorców.  Powiat Pilski wraz z Gminą Białośliwie planuje pozyskanie środków unijnych na ten cel, między innych za pośrednictwem LGD "Krajna nad Notecią", do której należą oba samorządy. 

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu to jedna z największych atrakcji turystycznych powiatu pilskiego. Władzom zależy, aby jej potencjał był jak najlepiej wykorzystany.

01072734-Poprawione-Szum.jpg

Opuszczone flagi na znak żałoby po tragicznie zmarłych strażakach

18 dni temu

W czwartek 29 sierpnia i w piątek 30 sierpnia, na znak żałoby po tragicznie zmarłych strażakach Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, którzy zginęli podczas gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego, w całej Wielkopolsce przed urzędami administracji publicznej, również przed urzędem Starostwa Powiatowego w Pile, flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztu.


Dzisiaj odbędzie się pogrzeb śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka z JRG-2 Poznań, w piątek - ostatnie pożegnanie śp. st. ogn. Patryka Michalskiego z JRG-1 Poznań.

Łączymy się w bólu z rodzinami strażaków, ich bliskimi, kolegami oraz całą strażacką społecznością.

DJI_20240829094116_0005_D.00_07_24_47.Still004.jpg

Spotkanie w sprawie budowy ważnego odcinka drogi ekspresowej S10

19 dni temu

Starosta pilski Rafał Zdzierela spotkał się z przedstawicielami firmy Budimex - Maciejem Kańkowskim (Dyrektorem Kontraktu) i Bartłomiejem Sygułą (Zastępcą Dyrektora Kontraktu) - wykonawcą budowy drogi ekspresowej S10 na odcinku Wałcz (Witankowo) - Piła Północ o długości ok. 13 km. To niezwykle ważny odcinek dla naszego regionu.

 

Inwestycja będzie prowadzona w formule Projektuj i buduj. Przedstawiciele wykonawcy przedstawili zakres inwestycji i omówili procedury związane z jej realizacją.

Budowa w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego droga planowana jest do wybudowania do II połowy 2028 r.


Podczas spotkania omówiony został również zakres współpracy Powiatu Pilskiego z wykonawcą w trakcie budowy drogi ekspresowej. W spotkaniu uczestniczyli również: wicestarosta pilski Stefan Kowal, etatowy członek Zarządu Powiatu Kazimierz Sulima oraz Artur Bąk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile.

20240827-PAN31565-Enhanced-NR.jpg

Powiat Pilski i Miasto Piła wspólnie organizują "Senioralia 2024"

19 dni temu

W ramach współpracy między samorządem Powiatu Pilskiego i Miasta Piły, Beata Dudzińska, prezydent Piły i Rafał Zdzierela, starosta pilski, podpisali list intencyjny o wspólnej organizacji największego tegorocznego wydarzenia dla seniorów "Senioralia 2024", które odbędą się w sobotę, 28 września na stadionie przy Okrzei w Pile.

Będzie to niezwykle bogate w różnorodne atrakcje kulinarne i kulturalno-rekreacyjne spotkanie. Szczegóły wkrótce.

20240827-PAN31613-Enhanced-NR.jpg

Kolejne nowe chodniki w gminach powiatu

28 dni temu

W ramach modernizacji dróg powiatowych powstały kolejne chodniki w gminach, które poprawiają bezpieczeństwo pieszych.


W ramach przebudowy drogi powiatowej nr 1167P w Róży Wielkiej (Gmina Szydłowo) wykonano korektę łuku drogi jezdni oraz chodnik i zjazdy z kostki betonowej. Postawiono także nowe barierki, poprawiające bezpieczeństwo pieszych. Długość przebudowanego chodnik to ok. 280 m.


W Grabównie przy drodze powiatowej nr 1182P (Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie) wybudowano chodnik i utwardzono teren przy ul. Parkowej.


W Brzostowie, także przy drodze powiatowej nr 1182P, zakończono budowę chodnika po obu stronach drogi. Ze względu na różnice w wysokości terenu pomiędzy jezdnią a istniejącym ciągiem pieszo rowerowym, wykonano schody oraz podjazd dla wózków i rowerów. Dodatkowo doświetlono przejście dla pieszych lampami z oszczędnym systemem solarnym.

Róża Wielka.jpg

Porozumienie, które pomoże organizacjom pożytku publicznego

miesiąc temu

Powiat Pilski, reprezentowany przez Rafała Zdzierelę, starostę pilskiego i Kazimierz Sulimę, etatowego członka Zarządu Powiatu, zawarł porozumienie o współpracy partnerskiej ze Związkiem Stowarzyszeń Pilski Bank Żywności, reprezentowanym przez jego prezesa Mieczysława Augustyna i Emila Żerebiło, zastępcę dyrektora PBŻ.  


Porozumienie zawarto w ramach realizacji projektu Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych subregionu pilskiego i dotyczy propagowania jego działalności.

Przewidziane są wspólne działania wspierające i wzmacniające organizacje pożytku publicznego w lokalnych środowiskach w obszarach: edukacji, kultury, sportu, turystyki oraz organizacji społecznych i samorządowych.


Jak podkreśliły strony porozumienia, to ważne działania w kierunku budowy i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego, którego filarem są właśnie organizacje pozarządowe, stawiające na aktywność lokalnych społeczności.  


Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych w Pile swoim działaniem obejmuje teren powiatu pilskiego, złotowskiego, chodzieskiego, czarnkowsko–trzcianeckiego i wągrowieckiego. Zostało powołane dzięki środkom finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Zapewni m.in. pomoc wizerunkową, prawną, finansową i projektową oraz szkoleniową i doradczą, a Powiat Pilski będzie wspierał i ułatwiał realizację tych działań.

PAN37541.00_12_48_07.Still010.jpg

Nowe chodniki przy drogach powiatowych

miesiąc temu

Trzy nowe chodniki z bezpiecznymi przejściami dla pieszych to kolejne zadania, które w ramach modernizacji dróg wykonał Powiat Pilski.


W Wyrzysku, na ul. Podgórnej, przy drodze powiatowej nr 1189P, wybudowano chodnik o długości ponad 130 m z kostki betonowej. W ramach zadania zrealizowano przebudowę i budowę zjazdów przecinających chodnik. Za parkingiem, gdzie usytuowany chodnik prowadzący do miejscowości Polanowo, wykonano oświetlone przejście dla pieszych, z oszczędnym systemem solarnym.


Nowy chodnik wybudowano przy drodze powiatowej nr 1191P w miejscowości Żelazno, także na terenie gminy Wyrzysk. Ma on 180 m długości. Przebudowano również zjazdy przecinające chodnik.


Kolejną podobną inwestycję wykonano w Szczerbinie, w gminie Łobżenica. Nowy chodnik z kostki betonowej, o długości 190 m, powstał wzdłuż drogi powiatowej nr 1195P. W ramach zadania zrealizowano również przebudowę i budowę zjazdów oraz budowę dwóch oświetlonych przejść dla pieszych, także z systemem solarnym.

Podgórna w Wyrzysku.jpg

Powiat Pilski wsłuchuje się w głos przedsiębiorców

miesiąc temu

Starosta pilski Rafał Zdzierela rozpoczął cykl spotkań z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na terenie powiatu pilskiego. Pierwsza wizyta odbyła się 26 lipca w dwóch spółkach należących do grupy kapitałowej Henryka Stokłosy, zlokalizowanych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Pile.

 

Nie bez powodu starosta Rafał Zdzierela wraz z wicestarostą Stefanem Kowalem oraz z etatowym członkiem Zarządu Powiatu Kazimierzem Sulimą rozpoczęli od Polskich Zakładów Zbożowych. Jest to bowiem pierwsza firma, która uruchomiła działalność na terenie pilskiej strefy ekonomicznej. Dziś strefa funkcjonuje już pełną parą, co potwierdza, że decyzja o jej utworzeniu, podjęta kilkanaście lat temu w Miasto Piła przez pilskich samorządowców, okazała się właściwa. Jak podkreślił starosta, współpraca z przedsiębiorcami jest jednym z priorytetów obecnego Zarządu Powiatu, ponieważ to oni tworzą miejsca pracy, przyczyniając się do rozwoju naszego regionu.


Polskie Zakłady Zbożowe są jednym z największych w kraju producentów mieszanek paszowych dla brojlerów, trzody chlewnej i drobiu. Jak poinformował prezes zarządu PZZ Wałcz Marian Płóciennik, spółka jest też producentem mąki i ekstrudatów zbożowych. Firma prowadzi skup płodów rolnych od polskich rolników. Skup zbóż odbywa się przez cały rok w pięciu elewatorach: w Pile, Wałczu, Strzelcach Krajeńskich, Gołańczy oraz Chojnie, co daje firmie pozycję krajowego lidera pod względem zdolności magazynowania zbóż. W razie konieczności zakupiony towar firma odbiera również własnym transportem. W swoich zakładach spółka zatrudnia ok. 550 osób.

 

Druga część wizyty miała miejsce w Laboratorium Usługowo-Badawczym Biochemik.Spółka ta prowadzi bardzo szeroki zakres badań usługowych. Na podstawie akredytacji przyznanej w 2002 roku i regularnie odnawianej przez Polskie Centrum Akredytacji realizuje badania chemiczne, mikrobiologiczne, fizykochemiczne, łącznie z pobieraniem próbek na zlecenie podmiotów prywatnych, firm oraz instytucji publicznych. Z informacji, które przedstawiła prezes spółki dr Zofia Dwulit, firma zatrudnia ponad 140 osób i posiada swoje oddziały w Pile, Śmiłowie, Ciszewie, Łukowie i Sosnowcu, a z roku na rok poszerza zakres realizowanych akredytowanych badań.

 

Spółka posiada m.in. Pracownię Środowiska Pracy oraz Pracownię Wzorcowania. Dla przykładu, z usług „Biochemika” korzysta wiele jednostek Policji zlecając wzorcowanie policyjnych alkomatów. To było bardzo interesujące i budujące spotkanie.

_DSC7580-Poprawione-Szum.jpg

1 sierpnia oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

2 miesiące temu

Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę Powstania Warszawskiego i jak co roku oddajemy hołd jego bohaterom. Uroczystości w Pile odbędą się o godz. 17.00 przy Placu Powstańców Warszawy.


O godz. 17.00 dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w wielu miastach Polski, również w powiecie pilskim: w Pile, Ujściu, Kaczorach, Wyrzysku, Miasteczku Krajeńskim, nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 minutę.


Ponadto, o godz. 19.00 w Parku Miejskim w Pile odbędzie się koncert "(Nie) zakazane piosenki". Wystąpią: Natalia Łęt - mezzosopran, Krzysztof Zimny - tenor, Michał Stropa - piano.


Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 (Godzina „W”). Była to największa akcja militarna Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu okupantowi. Do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Zakończyło się ogromnymi stratami wśród powstańców i ludności cywilnej. Mimo że zakończyło się klęską, dla kolejnych pokoleń Polaków jest symbolem męstwa i walki o niepodległość Ojczyzny. 

powstanie fb.png

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Pile

2 miesiące temu

W Starostwie Powiatowym w Pile odbyła się V nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Pile. Poprowadziła ją Małgorzata Karwacka, Przewodnicząca Rady Powiatu w Pile.


Radni, na wniosek Zarządu Powiatu z Rafałem Zdzierelą, starostą pilskim, wprowadzili zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Pilskiego na lata 2024 – 2040, dzięki pozyskanym dodatkowym dotacjom i zwiększeniu dochodów w tegorocznym budżecie.


Jednym z tematów były remonty dróg, w tym kontynuacja zadania jakim jest dalsza modernizacja drogi powiatowej na odcinku Stara Łubianka-Dobrzyca w gminie Szydłowo. Powiat Pilski otrzymał na nią kolejną dotację z Lasów Państwowych w ramach Funduszu Leśnego w wysokości 910 tys. zł.


Powiat pozyskał także m.in. środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na wymianę oświetlenia na energooszczędne w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie i DPS w Falmierowie, w kwocie blisko 173 tys. zł.

PAN30312.jpg

Poradnictwo Obywatelskie - warto skorzystać

2 miesiące temu

Aneta Wróblewska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego, gościła u starosty pilskiego Rafała Zdziereli.


Stowarzyszenie, któremu przewodniczy, zostało powołane w 2002 r. przez śp. Aleksandrę Błażejewską, Honorową Obywatelkę Miasta Piły.


Statutowym zadaniem organizacji jest udzielanie bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich oraz wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, osób z niepełnosprawnością oraz matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci.


Porady prawne i obywatelskie udzielane są w każdy poniedziałek i środę, w godzinach od 16.00 do 18.00, w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Zygmunta Starego 1 w Pile (budynek PKP).

452412095_863021155881148_4566223909678760839_n.jpg

80 tysięcy złotych na rozwój Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej

2 miesiące temu

80 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dla Powiatu Pilskiego na Wyrzyską Kolejkę Powiatową.


Umowę na dofinansowanie Kolejki przekazał Rafałowi Zdziereli, staroście pilskiemu, Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Środki zostaną przeznaczone na naprawę torowiska oraz na dopłaty do przejazdów turystycznych.   

Udzielone dofinansowanie z pewnością jest ważne w kontekście rozwoju Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, do którego zmierzają Powiat Pilski, Gmina Białośliwie i samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Multimedia (5).jpg

Spotkanie w sprawie rozwoju Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej

2 miesiące temu

18 lipca odbyło się robocze spotkanie w związku z trwającymi pracami Powiatu Pilskiego nad kierunkami rozwoju Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej.

Wzięli w nim udział Rafał Zdzierela, starosta pilski, Stefan Kowal, wicestarosta pilski, Ilona Zwierzykowska, wójt Białośliwia oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile.


Przez lata stan techniczny obiektu ulegał postępującej degradacji, infrastruktura nie była dostatecznie modernizowana. Nie podjęto skutecznych działań mających na celu uzyskanie dofinansowania na ten cel.

Powiat Pilski będący właścicielem Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej oraz Gmina Białośliwie, na której terenie zlokalizowana jest infrastruktura budowlana kolejki, zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań mających na celu jej rozwój i promocję. Zgodnie uznano, że same przejazdy atrakcyjną widokową trasą nie są wystarczające. Konieczne jest podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia dodatkowych aktywności przyciągających turystów, przy pełnym wykorzystaniu potencjału kolejki. Aby to osiągnąć, niezbędny jest remont infrastruktury oraz pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania.


Wyrzyska Kolejka Powiatowa to jedna z największych atrakcji turystycznych powiatu. Cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i pasjonatów kolejek także spoza regionu. Rocznie z przewozów kolejką korzysta około 3800 pasażerów.

449949934_853588856824378_5246610849785133387_n.jpg

Ognisko ASF w powiecie zostało zlikwidowane. Nadal obowiązują obostrzenia

2 miesiące temu

Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Stefan Kowal, wicestarosta pilski, spotkali się z przedstawicielami służb, inspekcji powiatowych i przedstawicielami samorządów gmin, aby omówić bieżące działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń, stwierdzonego na terenie powiatu pilskiego w gminie Ujście.


Robert Gotkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile omówił działania jakie zostały podjęte przez podległe mu służby. Zapewnił, że ognisko ASF zostało zlikwidowane, a cała hodowla trzody chlewnej została zabita i zutylizowana.


Dodał, że wprowadzone obecnie obostrzenia mają na celu charakter prewencyjny z nadzieją, że wirus nie rozprzestrzeni się.

- Apeluję o stosowanie się do wprowadzonych przepisów. Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt i zminimalizowanie strat rolników – mówi starosta.


W spotkaniu uczestniczyli także: podinsp. Robert Kossak - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile, mł. brygadier Paweł Kamiński - Komendant Powiatowy PSP w Pile, Danuta Kmieciak - Państwowy Powiatowy Inspektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile, która podkreśliła, że wirus nie jest groźny dla człowieka, a Stacja Sanitarna monitoruje pochodzenie wędlin i mięsa.


Obszar Zapowietrzony nadal obowiązuje w Gminie Ujście w następujących miejscowościach: Chrustowo, Byszki, Ujście i Nowa Wieś Ujska oraz w gminie Kaczory: w Dziembówko i Dziembowie.


Obszar Zagrożony wystąpieniem ASF obejmuje w gminie Ujście miejscowości: Ługi Ujskie, Mirosław, Jabłonowo, Węglewo, Kruszewo i Bronisławki, ponadto miasto Piła, oraz w gminie Kaczory miejscowości: Kaczory, Krzewina i Morzewo.


Na tych terenach obowiązują zasady postępowania związane z procedurą zwalczania ASF.

20240718-PAN39689-Enhanced-NR.jpg

Mobilny Punkt Rekrutacyjny Wojska Polskiego w poniedziałek przed Starostwem

2 miesiące temu

22 lipca (w poniedziałek), tuż obok Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Pile, od godziny 9.00, stanie Mobilny Punkt Rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile. To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o służbie w Wojsku Polskim i bezpośrednio porozmawiać z rekruterami.


Chcesz zmienić swoje życie? Szukasz stabilnej pracy z perspektywą rozwoju? Myślisz o służbie Ojczyźnie? Przyjdź i dowiedz się, jak wygląda codzienność w mundurze, jakie są możliwości kariery i jakie korzyści płyną z bycia częścią polskiej armii.


Będzie można uzyskać także materiały informacyjne oraz drobne upominki.

Nie przegap tej okazji! - 22 lipca, godz. 9.00!


Służba w Wojsku Polskim czeka na Ciebie!

FB_IMG_1716789446654.jpg

Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń w powiecie pilskim

2 miesiące temu

Na terenie powiatu pilskiego stwierdzono przypadek ogniska afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Chrustowo, gmina Ujście. W związku z tym Wojewoda Wielkopolski, rozporządzeniem z dnia 16 lipca 2024 roku określił:



  1. Obszar zapowietrzony obejmujący w gminie Ujście miejscowości: Chrustowo, Byszki, Ujście i Nowa Wieś Ujska oraz w gminie Kaczory: Dziembówko i Dziembowo.

Na obszarze tym zakazuje się:

1. wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,

2. przywożenia do gospodarstw i wywożenia z gospodarstw zwierząt innych niż świnie bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,

3. transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach i z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą powiatowego lekarza weterynarii,

4. organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych,

5. wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,

6. przemieszczania ubocznych produktów pochodzenie zwierzęcego oraz produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich oraz pozostałych części terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.


  1. Obszar Zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń obejmujący w gminie Ujście miejscowości: Ługi Ujskie, Mirosław, Jabłonowo, Węglewo, Kruszewo i Bronisławki, miasto Piła, w gminie Kaczory miejscowości: Kaczory, Krzewina i Morzewo.

Na obszarze tym zakazuje się:

1. wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,

2. transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach i z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą powiatowego lekarza weterynarii,

3. organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych.

wojewoda.jpg

Światowy Dzień Walki z Depresją

7 miesięcy temu

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Obecnie jest ona dużym problem zdrowotnym, który dotyka coraz więcej osób w tym ludzi młodych, a także dzieci. Można ją jednak skutecznie leczyć.


Przypominamy, że właśnie w trosce o zdrowie młodego pokolenia Powiat Pilski wraz z partnerami spółką CenterMed z Poznania i Fundacją Ciszum w 2022 r. uruchomił Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy Rydygiera 23 w Pile, gdzie można bezpłatnie, w ramach kontraktów z NFZ otrzymać profesjonalną pomoc lekarzy i psychologów, bezpłatnie w ramach kontraktów z NFZ. 


Tel. kontaktowy do Centrum Koordynacji przy alei Wojska Polskiego 49b w Pile - 67 35 405 30 lub 511 730 113.  

Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00.


Przypominamy, że działa także Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile, przy ul. Sikorskiego 19, tel. 67 353 25 70, tel. kom. 509 758 330. W ramach Zespołu działa także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wyrzysku, ul. Wiejska 1, tel. 67 286 24 77.

graf6.jpg

Starosta wsparł rolników symboliczną kawą i flagą biało-czerwoną

7 miesięcy temu

Protestujący rolnicy przejechali wczoraj także przed Starostwem Powiatowym w Pile. Powitał ich starosta pilski Eligiusz Komarowski.

 - Na wielu drogach w Pile, także wjazdowych do miasta, były blokady i utrudnienia dla kierowców. Musimy jednak zrozumieć rolników. Wsparłem ich symbolicznie gorącą kawą i biało-czerwoną flagą.

graf1.jpg

Szybkie tempo prac przy wymianie murawy na stadionie przy Okrzei

7 miesięcy temu

Trwają już intensywne prace przy wymianie murawy na sztuczną nawierzchnię na dużej płycie boiska na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Sztuczna trawa pozwoli na korzystanie z tego obiektu przez wiele godzin każdego dnia i to przez cały rok.   


Prace ruszyły zaraz po tym, jak 30 stycznia starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski podpisali umowę z wykonawcą prac, którym zostało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Cold Point z Poznania. Przebiegają w szybkim tempie.


- 2 sierpnia 2023 w godzinach wieczornych wspólnie z Edi Andradiną, który wybudował Edi Arenę – Centrum Piłkarsko-Tenisowe w Pile, wizytowaliśmy i rozmawiamy o tym jak zwiększyć przepustowość boiska. Mamy rzesze chętnych, a trawa nie nadąża z wegetacją. Obecnie boisko możemy udostępniać maksymalnie 10 godzin w tygodniu, a potrzeby są na 10 godzin dziennie. I wtedy padł pomysł: sztuczna nawierzchnia. Jest luty, a my już ją budujemy! – mówi starosta Eligiusz Komarowski.


Powiat Pilski jeszcze w ubiegłym roku złożył wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych o dofinasowanie i pozyskał 3,5 mln zł (po podpisaniu umowy z wykonawcą, wartość prac będzie jednak niższa). Termin zakończenia prac to 122 dni od daty popisania umowy. Sztuczna trawa zostanie położona na powierzchni 110 na 71,8 m, w tym samo boisko w liniach ma 100 na 64 metry.


- Dzięki niej z boiska będzie można korzystać siedem dni w tygodniu. Dostępne będzie nie tylko dla drużyn z Piły, ale dla wszystkich z gmin powiatu pilskiego oraz mieszkańców, którzy po prostu mają ochotę na sportową rekreację – dodaje starosta. 

graf1.jpg

Finały Mistrzostw Wielkopolski Kadetów w hali przy Pola

7 miesięcy temu

Powiatowa Hala Sportowa przy Pola w Pile znów była areną zmagań na najwyższym poziomie. Tym razem przez trzy dni rozgrywano tu Mistrzostwa Wielkopolski Kadetów w piłce siatkowej.


Do rywalizacji przystąpiły drużyny z Poznania, Szamotuł i dwa zespoły JET Service Joker Piła. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali się na boisku z ogromnym zaangażowaniem i determinacją, dając z siebie wszystko, by osiągnąć sukces.


- Mecze dostarczyły wielu emocji i były rozgrywane na najwyższym poziomie. Jednak nie tylko sportowe umiejętności zawodników zasługiwały na uwagę. Również kibice zapracowali na wyróżnienie. Ich wsparcie i doping na trybunach dodawał skrzydeł wszystkim drużynom, tworząc wspaniałą atmosferę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 


Mistrzostwa wygrała drużyna Enea Energetyk Poznań, a srebrny i brązowy medal wywalczyły dwie pilskie drużyny. Nagrody wręczał starosta Eligiusz Komarowski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu w Pile, Simon Nowak, lekarz dentysta z Powiatowego Centrum Stomatologii dla dzieci i młodzieży oraz doktor Włodzimierz Bystrzycki, radny Rady Miasta Piły. 


- Dziękuję wszystkim zawodnikom, trenerom, sędziom oraz kibicom za udział w tym fantastycznym wydarzeniu. Wasza pasja i zaangażowanie sprawiły, że mistrzostwa były bardzo udane – dodaje starosta.  

graf1.jpg

Polecamy wystawę fotografii w Centrum Aktywizacji Seniorów

7 miesięcy temu

W Centrum Aktywizacji Seniorów przy ul Spacerowej w Pile otwarto ciekawą wystawę zdjęć Stanisława Stępyry pt. „Tak było”.

Gratulacje autorowi złożył Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile.  

 - To niezwykle ciekawa wystawa. Stanisław Stępyra prezentuje na niej zdjęcia rodzinnego miasta oraz wiele fotografii ze swojego życia. Naprawdę polecam.

Wystawę można oglądać w galerii na I piętrze przy Spacerowej 23. Kuratorem wystawy jest ceniony fotografik artysta Wojciech Beszterda.

graf1.jpg

Informacja o ćwiczeniach wojsk NATO

7 miesięcy temu

W pierwszej połowie 2024 roku Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Europie NATO organizuje największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenie wojskowe STEADFAST DEFENDER 2024 (STDE24). Wezmą w nim udział żołnierze polscy i wojsk sojuszniczych.


Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem DRAGON-24 z udziałem sił międzynarodowych, będą prowadzone na terytorium Polski (na poligonach i w terenie przygodnym) w terminie od 25 lutego do 14 marca 2024 r. Jego głównym celem będzie doskonalenie zdolności do reagowania na zagrożenia militarne i niemilitarne podczas kryzysu i otwartego konfliktu zbrojnego.


W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych) oraz ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Będzie to największe i najważniejsze ćwiczenie w ramach STDE24. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację większości zadań w ścisłym współdziałaniu z elementami pozamilitarnych struktur obronnych państwa.


Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego po drogach i w terenie przygodnym. Należy spodziewać się wzmożonego ruchu wojsk sojuszniczych NATO na terytorium Polski.

graf1.jpg

Uroczystości z okazji 79. rocznicy powrotu Piły do Macierzy

7 miesięcy temu

W 79. rocznicę powrotu Piły do Macierzy odbyły się uroczystości pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa w Pile. Hołd poległym, w imieniu samorządu Powiatu Pilskiego, oddali Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.


graf1.jpg

Bezpłatne seanse filmowe dla dzieci w dawnym kinie ISKRA

7 miesięcy temu

Bezpłatne seanse filmowe to propozycja Powiatu Pilskiego dla dzieci na ferie zimowe. Zaplanowano je dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki. Pierwszy seans już za nami.


Frekwencja podczas pierwszych seansów pokazała, że propozycja z jaką wyszliśmy do mieszkańców jest strzałem w dziesiątkę. Sala była pełna. 


Seanse odbywają się w Centrum Powiatowym Iskra w sali widowiskowej dawnego kina. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w każdy wtorek i czwartek o godz. 10.00 i 17.00.


Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile w ramach programu "Edukacji kulturalnej" realizowanego przez Bibliotekę projektu "Małe i duże podróże po kulturze" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury.

graf1.jpg

Nagrody Starosty pilskiego dla artystów i animatorów kultury

7 miesięcy temu

Starosta pilski Eligiusz Komarowski wręczył nagrody osobom zasłużonym dla kultury: artystom plastykom, poetom, animatorom kultury - pracownikom bibliotek, domów kultury oraz piosenkarzom, muzykom.    


- Artyści na co dzień dostarczają nam - mieszkańcom gmin powiatu pilskiego wielu przeżyć i wrażeń, czynią nasze życie ciekawsze, piękniejsze i pełniejsze. Jeszcze raz w imieniu mieszkańców Wam za to dziękuję i gratuluję sukcesów – mówił starosta.   


Gala laureatów odbyła się w Centrum Powiatowym Iskra w Pile. Gratulacje laureatom złożyli także członkowie Zarządu Powiatu, radni Rady Powiatu w Pile z przewodniczącym Kazimierzem Wasiakiem oraz burmistrzowie i wójtowie.   

 

Oto nagrodzeni:


Artyści plastycy:

Lucyna Pach, Anna Kluza, Marta Zatylny, Regina Ankiewicz.

 

Pisarze/poeci:

Eliza Piotrowska, ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz, Henryk Liszkiewicz, Zuzanna Przeworska, Arno Giese, Lucyna Kirschenstein, Włodzimierz Twardowski.

 

Wokaliści/muzycy:

Agata Brandenburger, Oliwia Wieczorek, Agata Kulesza, Mikołaj Wienke.  

 

Grupy śpiewacze/taneczne/teatralne:

Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Pile, Chór ,,Di Ortica" - Działający przy CUK w Szydłowie, Zespół Śpiewaczy „Błękit Krajny” w Łobżenicy, Zespół „Osieczanki” w Osieku nad Notecią, Małgorzata Jakóbek i Edyta Kałużna Zespół Tańca Ludowego „Modraki” przy Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Pile „Teatr Razem”.

 

Działalność na rzecz aktywizacji kulturalnej:

Aurelia Poznaniak oraz  Elżbieta Kozakiewicz - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Sylwia Misztal - Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej, Katarzyna Ligenza - Urząd Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie, Justyna Grzelak, prezes Stowarzyszenia na rzecz aktywizacji i wsparcia seniorów ASGARD, Agnieszka Hoffmann, kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wysokiej, Marzena Stefen, pracownik MGOPS w Wysokiej.

 

Koła Gospodyń Wiejskich bliskie kulturze:

KGW w Dziembówku, KGW Byszki, KGW w Jabłonowie, KGW Dobrzyniewo, KGW Kościerzyn Wielki.

graf1.jpg

Wyróżnienia "Wolontariusz Serc 2023" dla 29 uczniów

7 miesięcy temu

Podczas Powiatowej Gali Wolontariatu nagrodzono 29 uczniów ze szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Pilski za bezinteresowną pomoc dla drugiego człowieka. 

 - To była piękna i wzruszająca uroczystość. Dziękuję uczniom za ich wielkie i wrażliwe serce, za to, że zawsze można na nich liczyć. Są wzorem do naśladowania – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.


Uroczysta gala odbyła się w Centrum Powiatowym Iskra w Pile. Wyróżnieni uczniowie otrzymali statuetki „Wolontariusz Serc 2023”. Łącznie wyróżniono 29 osób z 10 szkół i placówek oświatowych.


Na co dzień wszyscy działają w klubach wolontariatu. Organizują zbiórki charytatywne dla chorych dzieci, osób starszych i samotnych. Biorą np. udział w akcji Szlachetna Paczka, WOŚP, czy zbiórkach krwi. Nie pozostawią drugiego człowieka w potrzebie. Pomagają także zwierzętom i zbierają pieniądze na zakup karmy. Bezinteresownie wspierają również organizację, zarówno wydarzeń szkolnych jak i organizowanych dla mieszkańców przez Powiat Pilski.


Na gali wolontariatu obecne były także radne Rady Powiatu w Pile Zdzisława Bosak-Kawa oraz Teresa Strzelecka. Gratulacje wyróżnionym uczniom złożyła także Emilia Piechocka, Radna Rady Miasta Piły.

graf1.jpg

Rusza budowa boiska przy "ekonomiku" w Pile

7 miesięcy temu

Powiat Pilski wybuduje kolejne nowoczesne boisko, tym razem przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile.


Umowę z wykonawcą na budowę boiska podpisali Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu w Pile, w obecności dyrektor szkoły Magdaleny Michalskiej oraz uczniów.

- Atmosfera była tym bardziej radosna, bo na ten obiekt czekają oni od lat. Boisko będzie służyć obecnym jak i przyszłym uczniom szkoły – mówi starosta Eligiusz Komarowski. 


Będzie to nowoczesny obiekt sportowy, na wzór tych, które Powiat Pilski wybudował przy Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół im. St. Staszica, czy jeszcze wcześniej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile, gdzie powstał cały kompleks boisk. Powiat Pilski bowiem konsekwentnie modernizuje bazę sportową przy placówkach oświatowych. 


Boisko o wymiarach 44 x 24m będzie miało także nowoczesną i bezpieczną nawierzchnię z poliuretanu, będzie wielofunkcyjne i służyć do gry w pikę ręczną, siatkówki, koszykówki. Będzie oświetlone i monitorowane. Zagospodarowany zostanie także teren wokół boiska, przybędą m.in. nowe ławki.

- Będzie to zupełnie inne miejsce, niż jest obecnie, takie które pozwoli na rozwijanie sportowych pasji. Będzie także dostępne dla mieszkańców, nie tylko dla uczniów szkoły – dodaje starosta.  


Wykonawcą tego zadania będzie Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe INSTAL ZŁOTÓW. Termin zakończenia budowy to 31 lipca, choć prace mogą zakończyć się wcześniej.

Budowa boiska będzie kosztować niespełna 750 tys. zł, w tym ok. 400 tys. Powiat Pilski pozyskał z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”.

graf1.jpg

Mieszkańcy chętnie korzystali z badań i porad zdrowotnych

7 miesięcy temu

W Centrum Powiatowym ISKRA w Pile odbył się Wielkopolski Klub Pacjenta. Była to doskonała okazja dla mieszkańców przede wszystkim do skorzystania z bezpłatnych badań oraz konsultacji zdrowotnych.


Mieszkańcy mogli między innymi wykonać pomiar poziomu cukru we krwi, ciśnienia, EKG czy dotlenienia organizmu. Dodatkowo mogli wysłuchać ciekawych prelekcji, m.in. o programie KOS-zawał, skorzystać z cennych wskazówek na temat profilaktyki chorób serca.


Zorganizowano także warsztaty slow joggingu, naukę udzielania pierwszej pomocy, samobadania piersi. Można było porozmawiać z kardiologiem, farmaceutą oraz ekspertami NFZ ds. profilaktyki.


Wielkopolski Klub Pacjenta zorganizowany był przez Fundację "Z sercem do Pacjenta" grupy American Heart of Poland we współpracy z Powiatem Pilskim.

- To niezwykle cenna inicjatywa. Był to już kolejny Klub Pacjenta, który cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jego wartością jest dostęp do specjalistów i szerokiej wiedzy, którą się dzielą w bardzo dostępny sposób – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

graf17.jpg

Renowacja zabytkowego Parku Dworskiego w Nieżychowie

7 miesięcy temu

Powiat Pilski kontynuuje prace modernizacyjne swoich obiektów i przywraca im dawną świetność. Teraz renowacji poddany zostanie Park Dworski w Nieżychowie.


Umowę na renowację tego zabytkowego parku z Zakładem Ogólnobudowlanym „MARK” Mariusz Kądziołka w Margoninie podpisali Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.


Park Dworski znajduje się przy budynku byłej szkoły rolniczej w Nieżychowie Gmina Białośliwie, w którym niedawno zakończono prace modernizacyjne.

Na renowację Parku Powiat Pilski pozyskał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 490 tys. zł, przy całkowitej wartości prac 510 tys. zł.


Zakres prac obejmuje remont chodników, ścieżek, drogi dojazdowej i oświetlenia a także odnowienie istniejącej zieleni i nasadzenie nowej.

- Przywrócimy ten piękny park do użyteczności z utrzymaniem jego kulturowych i zabytkowych atrybutów. Każdy taki „pomnik przyrody” jest na wagę złota – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

graf1.jpg

Obrady powiatowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych

7 miesięcy temu

W Starostwie Powiatowym spotkali się przedstawiciele Powiatowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, którzy wybrali swoich delegatów na zbliżający się okręgowy zjazd tej organizacji.


Obradujących odwiedził Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Zapewnił ich, że sytuacja w rolnictwie, jak i los rolniczych rodzin są dla władz powiatu bardzo ważne, ponieważ powiat nasz ma charakter rolniczy i to z tej działalności żyje bardzo wielu jego mieszkańców. Życzył im skutecznych działań w imieniu rolniczych interesów. 


Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych reprezentuje rolników przed administracją rządową i samorządową, działa w obronie interesów rolnictwa i polskiej wsi przed skutkami spadku opłacalności produkcji, udziela pomocy w zbywaniu płodów rolnych. Jest wparciem dla rolników.

graf7.jpg

Starosta pogratulował strażakom udanych działań w 2023 roku

7 miesięcy temu

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile odbyła się narada podsumowująca prace strażaków w 2023 roku oraz współpracę z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej działających w gminach powiatu pilskiego. 


Tradycyjnie pilscy strażacy pracowali bardzo ciężko i jak zawsze profesjonalnie. Od lat nasza jednostka KP PSP w Pile uchodzi za jedną z najlepszych w Wielkopolsce. Dowodem na to są nie tylko sprawne akcje na naszym terenie, ale także w kraju i za granicą. W ubiegłym roku pilscy strażacy pomagali np. gasić pożary w Grecji. Duże sukcesy na zawodach krajowych odnosiła także grupa ratownictwa wodnego. 


Strażakom gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Jeszcze raz dziękuję Wam za tak oddaną służbę, za to, że zawsze i wszędzie mieszkańcy powiatu mogą na Was liczyć. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, a Powiat Pilski na co dzień wspiera zarówno KP PSP jak i jednostki OSP, w zakupie sprzętu, wozów, w organizacji obozów strażackich dla młodzieży, organizujemy też wspólne wydarzenia, jak Rodzinny Piknik Strażacki - mówił starosta.


Powiat Pilski wsparł KP PSP w Pile m.in. przy zakupie profesjonalnej łodzi dokładając 75 tys. zł. Pomógł także finansowo przy zakupie wozów strażackich dla trzech jednostek OSP Wiktorówko, OSP Bądecz i OSP Stare dokładając łącznie 100 tys. zł.

graf12.jpg

Sztuczna murawa na stadionie przy Okrzei już na wiosnę

7 miesięcy temu

Na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile niebawem rozpoczną się prace na dużej płycie boiska polegające na wymianie istniejącej murawy na sztuczną trawę. Pozwoli ona na korzystanie z tego obiektu przez cały rok, także wieczorem, dzięki nowoczesnemu oświetleniu.


- Nieustająco modernizujemy Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile, aby jak najlepiej służył mieszkańcom. To historyczny ponad 102-letni obiekt, który Powiat Pilski przywrócił do życia, ale nie poprzestajemy w działaniach, aby był jeszcze bardziej dostępny i lepiej wykorzystany. Dzięki sztucznej nawierzchni jeszcze więcej klubów, stowarzyszeń i mieszkańców będzie mogło korzystać z boiska. Będzie tańsza w eksploatacji i bezpieczniejsza – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 


Na wymianę nawierzchni Powiat Pilski pozyskał z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych prawie 3,5 mln zł (po podpisaniu umowy z wykonawcą, wartość prac będzie jednak niższa).


30 stycznia starosta Eligiusz Komarowski oraz Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski podpisali umowę z Przedsiębiorstwem Usługowo-Handlowym Cold Point z Poznania, które ma duże doświadczenie z tego rodzaju modernizacją obiektów sportowych i daje gwarancję na długie użytkowanie nowej nawierzchni.


Termin zakończenia prac to 122 dni od popisania umowy. Sztuczna trawa zostanie położona na powierzchni 110 na 71,8 m, w tym samo boisko w liniach ma 100 na 64 metry. 

- Będziemy się starać, aby prace zakończyć jeszcze wcześniej. Dajemy długą gwarancję na użytkowanie sztucznej murawy, która jest bardzo wytrzymała. Można na niej grać w piłkę i organizować różne wydarzenia - mówi właściciel firmy Wincenty Klappa.


- Decyzję o wymianie murawy podjęliśmy, widząc jak duże jest obłożenie stadionu i jak chętnie korzystają z niego dzieci ze szkółek piłkarskich, uczniowie i mieszkańcy, którzy przychodzą tu pograć w piłkę – dodaje starosta.  


Z boiska korzystają także dwa kluby piłkarskie MKP Powiat Pilski oraz Kobiecy Klub Piłkarski Powiat Pilski, które tu trenują i rozgrywają swoje mecze. 

- To bardzo dobra decyzja. Często trenuję na stadionie i widzę, jak duże jest na nim obłożenie. Taka inwestycja z pewnością uatrakcyjni jeszcze to miejsce – twierdzi

Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący rady Powiatu w Pile.


Podobnie utrzymuje radna Monika Kubiak-Majewska.

- Mam małego synka, który właśnie rozpoczyna aktywność sportową. W takie obiekty warto inwestować, choćby dla najmłodszych.


Zmiany, jakie zachodzą na stadionie przy Okrzei od lat śledzi także Roman Barczykowski, syn Jana Barczykowskiego, który w dawnych latach świetności stadionu przez 30 lat był jego gospodarzem.

- Dzisiaj to bardzo nowoczesny obiekt. Wierzę, że dzięki tym wszystkim inwestycjom piłka nożna na dobre odrodzi się w Pile, ku radości wielu kibiców – wyznaje.

graf1.jpg

Wielkie serce dla WOŚP mieszkańców Osieka nad Notecią

7 miesięcy temu

Pięknie w tym roku zagrali mieszkańcy Osieka nad Notecią dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab WOŚP Osiek nad Notecią zebrał dokładnie 81 107,96 zł!


- To moja rodzinna miejscowość, więc tym bardziej jestem dumny. To wspaniały wynik! Gratuluję – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 


W zbiórkę dla WOŚP zaangażowała się cała społeczność, m.in. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Notecią i Młodzieżowa i Dziecięca Drużyna Pożarnicza. Rozegrano mecze piłkarskie, odbyły się liczne licytacje, a mieszkańcy chętnie wrzucali pieniądze do puszek.


Do Orkiestry dołączyli również Iwona Schulz Radna Rady Powiatu w Pile i radny Rady Powiatu Almuetaz Bellah Nasrullah.

- Wam również gratuluję ogromnego serca i dużego zaangażowania – dodaje starosta. 

graf20.jpg

Prawie 11 mln zł na aktywizację rynku pracy

7 miesięcy temu

Powiat Pilski w 2024 roku pozyskał 10,3 mln zł na aktywizację osób bezrobotnych i blisko 622 tys. zł na kształcenie przedsiębiorców i pracowników.  


- Mimo że bezrobocie w Powiecie Pilskim od kilku lat jest na niskim poziomie i na koniec roku wyniosło 4,9%, to wciąż pracujemy, by zaktywizować osoby pozostające bez pracy – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.


Temu właśnie będą służyć pozyskane środki. Będzie nimi dysponować Powiatowy Urząd Pracy w Pile. 10,3 mln zł będzie przeznaczone m.in. na staże, podjęcie działalności gospodarczej. Łącznie w ten sposób będzie można zaktywizować 1100 osób.


Ze staży będzie mogło skorzystać 517 osób, szkoleń – 186 osób, z prac społecznie użytecznych 60 osób. Osoby, które mają pomysł na własny biznes będą mogły wystąpić do PUP o dotację na podjęcie działalności gospodarczej, która wynosi maksymalnie 35 tys. zł. Z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać 98 osób.

Będą również pieniądze na refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy. To ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić osoby szukające pracy. Maksymalna dotacja w tym przypadku wynosi 35 tys. zł.


Kolejny ważny instrument, z którego można skorzystać to kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców, na co pozyskano blisko 622 tys. zł z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na dofinansowanie szkoleń zaplanowano 593,7 tys. zł, na dofinansowanie studiów podyplomowych 28 tys. zł.


- Już w tym tygodniu wnioski na różne formy wsparcia będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Pile w zakładce Aktualności oraz Unia Europejska. Zachęcam do korzystania z różnych instrumentów wsparcia zarówno osoby pozostające bez pracy, jak i pracodawców – mówi Ewa Dorna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pile.

graf5.jpg

Piknik Rodzinny o bezpieczeństwie na drogach

10 miesięcy temu

Na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile podczas Biegu Niepodległości odbył się Piknik Rodzinny pod hasłem „Kierujesz Życiem”, promujący bezpieczne zachowania na drodze. 


Mieszkańcy mieli okazję wypróbować m.in. symulator dachowania, który pozwala choć w jakimś stopniu poczuć, jak to jest, kiedy przydarzy nam się takie zdarzenie na drodze.


- Próba w takim symulatorze na pewno skłania do refleksji i wolniejszej i uważniejszej jazdy – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 


Powiat Pilski zakupił to urządzenie jako jeden z nielicznych w kraju.


- Zależy nam, aby mieszkańcy mieli do niego dostęp w ramach działań prewencyjnych, które prowadzimy od wielu lat razem z Komendą Powiatową Policji w Pile i Komenda Powiatowa PSP w Pile. Piknik to także nasz wspólny projekt w ramach tych działań, a symulator dachowania będziemy udostępniać na kolejnych organizowanych przez nas wydarzeniach – dodaje starosta.


Prewencji służył także pokaz symulatora zderzenia, zorganizowanie miasteczka ruchu drogowego dla najmłodszych, w którym mogli przepisy jazdy na rowerze, pokaz działań ratowniczych przeprowadzony przez strażaków czy ratownictwa medycznego.


- To wszystko edukuje i działa na wyobraźnie dzieci i dorosłych. Jestem pewien, że takich spotkań policjantami i strażakami nigdy dosyć i na pewno będziemy je kontynuować – podsumowuje starosta. 


Kierujesz życiem” było finałowym wydarzeniem projektu pn. „BEZPIECZNI w powiecie pilskim - #Akcja EDUkacja” realizowanego przez Powiat Pilski w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji, Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej oraz organizacjami zrzeszającymi seniorów w powiecie pilskim.


Projekt jest współfinansowany ze środków RZĄDOWEGO PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI i ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024 (2023 r.).

DRJ_0454.jpg